SketchUp İle 3 Boyutlu Tasarım

By Ayrıntı Blog 18 Ocak 2015 Pazar
sketchup
SketchUp programı 3 boyutlu tasarım ve modelleme yapmaya yarayan bir programdır. Program Google firmasının bir ürünüdür. Bu yazımda programı yakından tanımaya çalışacağız. Her zaman ki gibi sorular ve cevapları ile bunu yapmayı düşünüyorum. 5 yıl önce tanıştığım ve hala kullanmakta oluduğum bu programı merak eden ve bir türlü kullanma fırsatı olmayanlar için anlatmaya çalışacağım, faydalı olacağını düşünüyorum.

Google SketchUp Ücretli midir?

Bu sorunun yanıtı şu şekilde verilebilir. Evet aynı zamanda hayır. SketchUp kullanıcılar için 2 sürüm mevcuttur, free trial (ücretsiz deneme sürümü) ve SketchUp Pro (ücretli ve 2015 fiyatı 590 dolar).

Google SketchUp İle Neler Yapılabilir?

Bu programla yapılabileceklerin sınırlarını sizin hayal gücünüz belirliyor. Yetenek bilgi ve kabiliyetinize göre yapabileceklerinizin sınırı yok gibi. Ev, araba, uçak, tank, takı vb. aklınıza gelebilecek her şeyi yapmam mümkündür.

Google SketchUp Kullanımı Nasıldır?


Gerek kullanımı gerekse kurulumu bakımdan oldukça basittir. Birçok 3D tasarım programı gibi bilgisayarınızı yavaşlatmaz ve çok az yer kaplamaktadır. Program kurulum sonrası ilk açılışta yardım penceresi belirmekte ve sizi yönlendirmektedir. Birçok sürümünde Türkçe dil desteği de sunulmaktadır. Programı kullanmak için bilgisayar dahisi olmanıza yada bir şeyler tasarlamak için mühendis olmanıza gerek yoktur. Orta düzey bilgisayar bilgisine sahip bir kişi bile belirli egzersizleri yaparak 0 dan çok güzel tasarımlar ortaya çıkarabilir. Program bu kolaylığı kullanıcıya sunduğu basit ara yüzüne borçlu. 

Kullanım alanı oldukça geniş olan program; inşaat, mimari, mühendislik, peyzaj mimarlığı, mutfak ve banyo tasarımı, kentsel planlama, oyun tasarımı filim ve sahne düzenlemeleri, ağaç işleri gibi geniş bir meslek yelpazesinde profesyonel ve amatörler tarafından pahalı programlar yerine gün geçtikçe tercih edilmektedir. 

Hazırlamış olduğunuz projeleri isterseniz iki boyutlu yada üç boyutlu olarak export edebiliyorsunuz. Ayrıca program dünya üzerindeki kullanıcıların yaptıkları modellemeleri paylaşıma imkan veriyor. İsterseniz yaptığınız bir çalışmayı tüm dünya ile paylaşıyorsunuz. Bunu yanı sıra paylaşılmış bir modelli sıfırdan çizmek yerine program içine kolayca alıp kullanabiliyorsunuz. Böylece acil ve yapımı uzun zaman alan işlerde zaman kazanmış oluyorsunuz. 

Burada kısa ve ana hatlalarıyla anlatmaya çalıştığım Google SketchUp 3 boyutlu tasarım programını tüm hatları ile anlatmamız mümkün değil. Kısa ve program hakkında ön bilgiye sahip olmak isteycekleri bilgilendirmek adına yazmış oludğum yazımı burada noktalıyorum. 

Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz hayalleriniz mi var. Başka programaları öğrenmek için zaman harcamayın! Haydi SketcUp sizleri bekliyor. 


Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " SketchUp İle 3 Boyutlu Tasarım "