Tags:

Reşat Nuri Güntekkin Kimdir

By Ayrıntı Blog 27 Ocak 2015 Salı
yaşar nuri güntekin
Reşat Nuri Güntekkin1889 İstanbul'da dünyaya geldi ve 1956'da Londra'da hayata gözlerini kapattı. Roman, tiyatro ve roman yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Yazarlığını yanı sıra öğretmenlik, müfettişlik, milletvekilliği ve Paris kültür ateşeliği gibi görevlerde bulunmuştur. Genellikle hikaye ve tiyatro türlerinde de eserler vermiştir. Reşat Nuri asıl şöhretini romanlarıyla kazanmıştır. Özellikle de Çalıkuşu romanı ile büyük ün yapmıştır. Bu romanında ülkücü aydın genç kız tipi olan İstanbullu Feride Anadolu hayatına girmiş, Anadolu insanını ve gerçeği ile yüz yüze gelmiştir. Zekası, kültürü, ahlakı, fazileti ve şefkati ile önceleri kendisine biraz da şüphe ile bakan bu insanları kaynaşmayı başarabilmiştir. Bu bakımdan Çalıkuşu romanı yazarını gölgede bırakan bir şöhret kazanmış, Feride Anadolu'ya ışık götürecek genç öğretmenlerin örneği haline gelmiştir.

Reşat Nuri gerçekçi (realist) bir roman yazarıdır. Batıdan aldığı tekniklerle yerli olay ve şahısları anlatmıştır. Ülkemizin çeşitli yerlerinde toplumun çeşitli zümre ve tabakalarından mensup insanlar arasında geçen acı, tatlı hayat sahnelerine eserlerinde canlandırmıştır. Canlı, renkli ve insana tesir eden bir üslubu (anlatım dili) vardır. Dili akıcı, temiz bir İstanbul Türkçesidir ve eserleri görgü ve tecrübeye dayanmaktadır. Bütün büyük ve hakiki romancılar gibi Reşat Nuri'de gerek Anadolu gerçeklerine gerekse üzerinde durdu diğer meselelere gerçeklerden sapmayan ve peşin hükümlü olmayan bir gözle bakmıştır. İnsanı insan olarak ele almış objektif bir gözlem ve değerlendirmeye yapmıştır.

Başlıca Eserleri

Romanları; Bir Kadın Düşmanı, Acımak, Yeşil Gece, Yaprak Dökümü, Kızılcık Dalları, Gökyüzü, Eski Hastalık, Ateş Gecesi, Değirmen, Miskinler Teknesi, Gizli El, Çalıkuşu, Damga, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi,

Hikayeleri; Sönmüş Yıldızlar, Tanrı Misafiri, Leyla ve Mecnun, Olağan İşler.

Tiyatro Eserleri; Hançer, Eski Rüya, Taş Parçası, Gönül, Hülleci, Balıkesir Muhasebecisi, Yaprak Dökümü, Eski Şarkı

Seyahat Eseri; Yazarın 1 adet seyahat eseri vardır oda Anadolu Notlarıdır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Reşat Nuri Güntekkin Kimdir "