Photoshop Programını Yakından Tanıyalım

By Ayrıntı Blog 25 Ocak 2015 Pazar
photoshop logo
Photoshop programı nedir?

Photoshop programı günümüzde bilgisayar ile az da olasa haşır neşir olan herkesin duyduğu bir program. Bu yazımda program hakkında elimden geldiğince bilgilendirme yapmaya çalışacağım.

Photoshop fotoğraflarınızı, grafiklernizi düzenleyebileceğiniz bir programdır. Adobe firması tarafından piyasaya sürülen ve dünya genelinde en çok tercih edilen pixsel tabanlı bir programdır. Program onlarca resimle işlem yapmaya imkan vermekte ve mantık olarak katman (layer) mantığına göre çalışmaktadır. En önde olan katmandaki görsel en görünür olan olacaktır. Bu mantığı kavramak adına şöyle bir örnek verelim. Elimizde 4 adet iskambil kağıdı var bunları üst üste koyduğumuzda görünür olan 1 tane ve en üstteki olacaktır. Eğer üstteki kağıdın yarısını yırtarsak bir alttaki kağıt görünmüş olacaktır ve bakan kişi iki kağıdı birleşmiş sanacaktır. Basit şekilde anlatmaya çalıştığım katman mantığı budur.

Photoshop'u bu kadar popüler yapan şey nedir?

Günlük hayatta veya internette gezerken insanların bazı fotoğraflar paylaştığını ve bu fotoğrafların gerçek olamayacak kadar güzel olduğunu düşündüğünüz olmuştur. Böyle bir fotoğrafa denk gelmişseniz hiç kuşkunuz olmasın photoshopla yapılmıştır veya onun bu alandaki mantığını kullanan başka bir programcık tarafından yapılmıştır. Programcık dedim çünkü photoshop mantığında çalışan programlar veya uygulamalar o kadar çok arttı ki artık akıllı cep telefonlarımıza kadar girdi. Akıllı telefonlardaki resim uygulamaları benzer programlar daha yokken photoshop bu piyasada olan bir programdır.

Bir fotoğrafın veya grafiğin renk düzeninden tutun da üzerinde bir çok değişiklik yapmaya imkan veren photoshop görsel ve yazılı medya işi ile uğraşan profesyonellerin vazgeçilmezi olan bir programdır. Bu programla yapılabileceklerin sonu neredeyse yok gibi, Arkadaşlarınızla çekindiğiniz bir fotoğrafı düzenlemeden, capslere, fotoğrafçılıktan, facebookta profil resimlerini düzenlemeye kadar her işin üstesinden gelebilecek bir programdır. Biraz daha detaylı inceleyecek olursak.

Photoshopla neler yapılabilir.

İstediğinizi kesip kopyalayıp üzerinde değişikliler yapbilirsiniz
Bir fotoğraf üzerine yazılar yazabilirsiniz. Renk, büyüklük, yazıların açısı ve 3d özelliği vb. her türlü efekt verilerek yazı yazılabilir.
Fotoğraf açılarını düzeltebilirsiniz.
Renk ayalamaları yapabilirsiniz. HDR bakınız.
Birbirinden bağımsız iki veya daha fazla görseli birleştirme yapılabilirsiniz.
Görsellerin boyutunu ve çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.
RBG ve CMYK olarak çalışmalar yapabilir. Yapılmış çalışmaları değiştirebilirsiniz. RBG bilgisayar, tv gibi görsel medya renk düzenidir. CMYK ise basım yayın işlerinde kullanılan renk kodlarıdır.
Resim temizleme işlerini yapabilirsiniz. Sivilce temizleme, kaş, sakal, ten rengi vs işleri.
Bir afiş, broşür, dergi veya gazete sayfaları tasarlayabilirsiniz.
Her türlü boyam işlerini yapabilirsiniz.

Yukarıdakilere ek olarak daha sayamadığım grafik ve fotoğraf işlerinizde üstesinden gelemeyeceğiniz iş photoshopla neredeyse yok gibidir. Bu kadar geniş ve kapsamlı bir programı tam manasıyla öğrenmek ise biraz zaman alıcı olabilir.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Photoshop Programını Yakından Tanıyalım "