Tags:

Peygamberler ve Vasıfları

By Ayrıntı Blog 21 Ocak 2015 Çarşamba
peygamberler ve vasıfları
Son zamanlarda meydana gelen İslamafobi ve dünya üzerinde tartışılan düşünce özgürlüğü gibi kavramlar tartışıla dursun, gördüğüm kadarı ile ortada ne özgürlük anlayışı var ne de bu kavramlar evrensel. Herkes kendi inanç, yaşam ve çıkarına göre bu değer yargılarını kullanmakta. Bu tartışmalara çokta dahil olmak istemiyorum. Yukarıda belirttiğim gibi evrensel bir ahlakın, inancın ve ayrımcılığın olmadığı bir dünya yoksa bu tartışmalar da geçerliğini yitirmiştir. Geçerliliğini yitirmiş bir şeyi tartışmak anlamsız olacaktır.

16.01.2015 tarihli Cuma günü Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan hutbede peygamberlere ait vasıflar o kadar güzel dile getirilmiş ki bunu Cumaya gidemeyenler için paylaşmak istedim. İslam dini Hak din peygamberlerinin hiç birini inkar etmemiştir. Bir dinin lideri olarak peygamberler örnek vasıflara sahip kişilerdi. İçinde bulundukları toplum ve döneme göre ise bazı özellikleri ön plana çıkmıştır. İşte Diyanetin hutbesinden o paragraf:

Âdem insanlığın atası, İdris ilâhî hikmetin babası,
Nuh zanaatın / tekniğin simgesi,
 İbrahim akıl devriminin mimarı,
Lut ahlâk savunucusu,
Yakup sabrın ve şefkatin sembolü,
Yusuf vefanın ve asaletin adı,
Musa hukukun, özgürlük savaşının ve ahdin timsali,
İsa sevginin, rahmetin ve bağışlamanın adresi.
Muhammed Mustafa (s.a.s.) ise aklın, ilmin, ahlâkın, sabır ve vefanın, güçlüyken müşfik olmanın, haklıyken özveride bulunmanın, haksızlığa karşı en gür sesin, aklın ve imanın önündeki en büyük engel olan batıl inanç, bilgisizlik ve kör inada karşı yüreğini ortaya koymanın adıdır.

Görüldüğü gibi her peygamber belirli vasıflarla anılmıştır. Onlara hakaretler yüklemek yerine neden onları iyi vasıflarla anmayız ki. Sıradan bir insan olsa bile her zaman demez miyiz. Ölmüşün arkasından kötü konuşulmaz. O halde neden insanların kutsalları inançları üzerinden tartışmalar, ölümler olur.

Dünyanın en önemli silahı atom bombası olarak bilinir. Bana kalırsa dünyanın en büyük silahı inançtır. Atom bombasını yapanda da bir inançtı. Atomun parçalanabileceğine inanan insanın inancıydı. Charlie Hebdo saldırısında tetiği çekende, çektiren de, insanları kışkırtan da inançlardı. İnsan ve inançları işte bu denli büyük bir etkiye sahipken inançlarınızın birilerinin silahı olması dileği ile.


Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Peygamberler ve Vasıfları "