Dengeli Beslenme

By Ayrıntı Blog 10 Ocak 2015 Cumartesi
düzenli ve dengeli beslenme
Bu makalemde son yılların tartışılan ve yanlış anlaşılan kavramlarından biri olan dengeli beslenme kavramı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu yazımı oluşturmaya karar vermemin sebebi mail adresime gelen bir bilgilendirme ve aynı zamanda reklam olan bir video ile ilgili. Videoda bir çok yerde geçen dengeli beslenme kavramı acaba ne kadar doğru anlaşılıyor.  Bunu irdelemek ve bilgi vermek istiyorum.

Doğal olarak şu soruyu sormanızı bekliyorum. "Be adam sen beslenme uzmanı mısın?"
Cevap olarak şunu söyleyebilirim ki hayır değilim ama bu konuda kimsenin sağlığına zarar vermeyecek bilgilileri verebilecek eğitim düzeyine sahibim. Üniversite yıllarında almış olduğum sağlık bilgisi, anatomi ve sporcu beslenmesi gibi dersler haricinde bu konuda kendimi geliştirdiğimi söylemek yanlış olmaz bu yüzden içiniz ferah olsun.

Anlatıma geçmeden önce bazı kavramaları açıklamak istiyorum ve bu kavramları mümkün olduğunca örneklerle ile açıklayıp sıkıcı terimlere yer vermemeyi düşünüyorum haydi başlayalım.

Beslenme Nedir? Birçoğumuzun yaptığı yada bildiği gibi, acıkmak açlığı gidermek, karın doyurmak yada bir şeyler yiyip içmek demek değilidir.

Tam olarak tanımlayacak olarsak beslenme yaşamı devam ettirebilmek, sağlığımızı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitemizi yükseltebilmek için vücudumuzun gereksinimi olan besin maddelerini yeterli miktarda ve uygun zamanlarda almak olarak tanımlanabilir. Temel besin öğeleri
Kadbon hidratlar, yağlar, proteinler, Su, vitamin ve minerallerdir. (bazı kaynaklar besin öğesi olarak posayı da saymaktadır).

İste yukarıda bahsettiğimiz besin öğelerini vücudun ihtiyaçları oranında karşılamamız gerekmektedir. İnsanlar bu kaynakları kendi vücutlarında üretemediklerinden dışarıya bağımlıdırlar ve besin yoluyla almak zorundadır.

Dengeli beslenme kavramı bu maddelerin vücudumuza yeteri oranda alınmasıdır. Bunu basit bir örnekle açıklamak istiyorum. Otomobil örneği ile daha net anlaşılacağını düşünüyorum. Bayanlar alınmasınlar günümüzde bir çok bayanda artık araç kullanmaktadır. Örnek bu yüzden onlarında anlayabileceği türden.

Bir arabamız var ve bu arabamızı hareket ettirebilmek için yakıt almak zorundayız. Peki biz sadece bu arabaya benzin koyarak bu arabanın her amacı yerine getirmesini sağlayabilir miyiz? Mesela sadece benzin alarak fren hidroliği koymasak fren tutar mı? Yada cam sileceklerimiz için çam suyu değilde benzin koysak? Başka bir soru sorayım acaba akünün içinde benzin koysak. Ya da benzin aldık ya on bin bakımında neden arabaya yağ değişimi yapıyoruz? Yapmazsak bu araba bizi bir gün yarı yolda bırakacaktır.

Yukarıda verdiğim örnekler tamamen insan içinde geçerlidir. Günde 3 öğün sadece ekmekle yiyen bir insan arabamız gibi bizi bir gün yarı yolda bırakacaktır. Ve sağlık sorunlarıyla yüz yüze gelmemiz kaçınılmazdır.

Besin öğelerinin vücuda gereğinden az alınması yetersiz beslenme olarak ifade edilebilir. Besin öğelerinin vücuda gereğinden faza alınması ise dengesiz beslenme olarak ifade edilebilir. Bu ikisinin arasındaki ideal oranı yakalamak ise dengeli beslenmedir.

Kilo alma ile ilgi sorunlarınız varsa >>>> Neden Kilo Alınır? <<<< ilgili makaleme buradan ulaşabilirsiniz.


Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Dengeli Beslenme "