Youtube İzlenen Videonun Kalitesini Değiştirme

By Ayrıntı Blog 21 Aralık 2014 Pazar
youtube video kalitesi
Youtube yüklediğiniz videoların veya başkaları tarafından yüklenmiş videoları izlerken görüntü kalitesinin bozulduğunu yada görüntü kalitesinin iyileştiğini, değiştiğini fark edersiniz.  Geçenlerde kendi yüklediğim bir videoda olan şey de tam manasıyla birinci söylediğim. Yani video kalitesi çok kötü o kadar kötü ki videodan bir şey anlaşılmıyor demek pekte yanlış olmaz. Halbuki yüklediğim videonun kalitesi HD idi. Hemen girip video kalitemi kontrol ettim video HD idi, o zaman görüntüleme yapıldığında video kalitesi neden düşüyordu.  Bende bu konuda biraz araştırma yaptım ve sonuçlarını blogumda paylaşmak istedim

Yaptığım araştırma neticesinde Google Support sayfasında tatmin edici bir açıklamaya rastladım. Açıklamadan kısa özet verecek olursak. Youtube kullanıcıların internet kalitesine göre videoları oynatmakta. Yani sizin video oynatılırken kalitesini belirleyen internet bağlantı hızınız ve bant genişliğiniz olmakta. Düşük internet hızlarında Youtube otomatik olarak video çözünürlüğünü standart veya daha altına alırken yüksek hızlarda yüksek çözünürlüğe ayarlıyor.

Yukarıda bahsettiğim olay maalesef her video için geçerli değil. Bunu şöyle açıklayayım sizin izlediğiniz veya yüklediğiniz videonun kalitesi HD değil ise internet hızınız ne kadar iyi olsa da yüksek kalite izleyemiyorsunuz. Burada önemli nokta yüklenen videonun kalitesi.

İzlediğiniz video yüksek kalitede çekilmiş ise oynatma ayarlarından videonuzu kaliteli bir şekilde izlemek için ayarlayabiliyorsunuz. Youtube’nin standart ayarları otomatik olarak sunulmakta bu yüzden izlediğiniz video kalitesinde izlerken dahi değişimler olduğunu fark edebilirsiniz.  Videonuzu alt kısmında bulunan çark simgesine tıklayarak kalite kısmında izlemek istediğiniz kaliteyi ve mevcut görüntü kalitesini görebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi HD seçeneğini göremiyorsanız vidonuz yüksek kaliteli ile çekilmemiş demektir. Bu gibi durumlarda otomatik ayarlar veya mevcut en yüksek ayar ile izleme yapabilmektesiniz.


Videoları daha güzel izlemek isteyenler için oluşturduğumuz bu yazı birçok kişi için basit gelebilir, dişliye tıkla ayarı değiştir bunu zaten biliyoruz diyenler mutlaka çıkacaktır. Ama Youtube yayın işine yeni başlamış arkadaşlar için işin mantığını anlamak adına önemli olduğunu düşünüyorum.
Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Youtube İzlenen Videonun Kalitesini Değiştirme "