Mahatma Gandi Kimdir?

By Ayrıntı Blog 16 Aralık 2014 Salı
mahatma gandi
Mahatma Gandi (Gandhi) Hindistanlı politikacı, fikir adamı ve Hindistan'ın dini ve milli lideridir. Birçok kişi tarafından lakabı olan "Mahatma" yani büyük ruh ile bilinir. Zengin, nüfuzlu, dindar ve asil bir ailenin çocuğu idi. Ahmedabat Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Hukuk tahsilini ise Londra Üniversitesi'nde yaptı. Bombay da avukatlığa başladı ve güney Afrika'ya gitti. 1893 ten 1914 de kadar burada yaşadı.

İngiliz sömürgesinde Hindistanlı göçmenlere, Brahman (Hindu) olsun Müslüman olsun yapılan kötü muameleden ve beyaz olmayan ırkların geri, aşağılık ırklar sayılmasından çok etkilendi. Hindu ve Müslüman göçmenlerin davaları ile ilgilendi. Duruşmaları artık politik bir hale bürünmeye başladı ve tutuklanarak işkence gördü. 1914'te Hindistan'a döndü ve 1918 de savaş bitinceye kadar İngilizlerin rahatsız etmemeye dikkat etti. Fakat savaşta çok Hindistanlı kanı dökülmesine rağmen İngiltere'nin Hindistandaki sömürge politikasını değişmediğini görünce hele ki Pencap da Amriçar katliamından sonra Hindistan'ın haklarını dini fark gözetmeksizin korumaya çalıştı. Bütün Hindistanlıların pasif fakat kesin boykot ve karşı koymaya çağırdı. Kan dökmekten şiddet hareketlerinden kaçınılmasını ve sağ duyulu davranılmasını tavsiye etti. Birçok defa tutuklanıp hapsedildi. Asla Avrupa kostümü giymemesi, çıplak ayakla sandalla dolaşması bütün hayatı boyunca çok az bir nebati besin alması, şahsı için bir makam kabul etmemesi, maddi menfaatler ile en küçük ilgisinin bulunmaması kendisini adeta evliya ve aziz mertebesine çıkardı.

Büyük Hindistan'ın yüksek lideri kabul edildi ve hangi yolu işaret ettiyse kabul gördü. Müslüman olanları Hindistan milletinin bir parçası olarak kabul ettiği halde Müslümanlar tarafından çok kabul görmedi ve aynı başarıyı kazanamadı. Müslümanlar kendi teşkilatlarını kurarak kendilerini ayırdılar. 1942 den  1944 kadar yeniden hapse atıldı. İngiltere savaştan sonra Hindistan ve Pakistan'a bir gün arayla özgürlük verdi. Mahatma Gandi bu iki devletin ayrılması politikasına karşıydı ve ayrılmaması için elinden geleni yaptıysa da başarılı olamadı.

Bir dini törende sırasında, mutaassıp bir Brahman tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Hiçbir devlet görevinde bulunmamıştır. Pek çok yazısına rağmen mühim bir eser bırakmamakla beraber Hindistan tarihinin en büyük liderlerinden biri oldu. Ama hiçbir partiye girmedi. Brahman değil Ceyni dininden olmasına rağmen bütün Hindistan tarafından benimsendi. Ülkenin İngilizlerden önceki hakimi bulunan Müslümanlar bile karşısında bulunmamaya dikkat ettiler. Zeki, nefis isteklerini tamamen kıran, yüksek kültürlü, Asya insanın psikolojisi kadar Avrupa insanın psikolojisini de derinliğine de nüfuz edebilmiştir. Hindistan'ın sömürge olmaktan kurtarmayı ve Asyalı, Avrupalı esmer ırkları beyaz ırkla eşit kabul etmeyi hayatın hedefi olarak seçmiş, son derece gerçekçi attığı her adımı neticesini hesaplayan bir liderdi. Mahatma Gandi Şahsına münhasır denen karakterlerin en tipik örneğidir.
Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Mahatma Gandi Kimdir? "