Cengiz Aytmatov Kimdir?

By Ayrıntı Blog 16 Aralık 2014 Salı
cengiz aytmatov
Cengiz Aytmatov 1928 yılında Kırgızistan başkenti Bişkek'te yer alan Talas bölgesinin şeker Köyünde dünyaya gelmiştir. Baba adı Törekul Aytmatov ve annesi ise Nagima Hamzayevna Aytmatov dur. Kırgız Türklerinin çağdaş yazarları arasında en tanınmışlarındandır. Babası memur olan Aytmatov, Baytarlık ve tarım eğitimi görmüştür. Ayrıca Cengiz Aytmatov Moskova Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirmiştir. Yetiştiği ve yaşadığı dönem itibarı ile Particilik faaliyetlerine katılıp sadık bir komünist intibası verebildiği için gelişme ve yükselme imkanı buldu. 1957'de Sovyet Yazarlar Birliği üyesi oldu ve 1963 yılında Lenin ödülünü almıştır.

Eserlerinde genellikle Kırgız Türk köylü yaşamını işer. Halk inanışları, Kırgızların meşhur Manas Destanı, eserlerin canlı ve orijinal kılan ilham kaynaklarıdır. Eserlerini Rusça ve Kırgız Türkçesi ile yazar. Duygulu, içten, halkını ve yurdunu çok seven bir yazardır. Türkiye Türkçesine çevirilen eserleri Sovyet rejiminin ve komünist ideolojinin zorladığı unsurlar haricinde, esas bakımından yeryüzündeki Türk topluluklarının kültür, inanç ve gelenek birliğini gösterir bir belge niteliğindedir. Bazı eserlerinde ise mahkum bir milletin çocuğu, aydın olmanın gizli ezikliği, sembolik unsurlarla dolaylı olarak ifade etmiştir. 

Cengiz Aytmatov 9 Haziran 2008 tarihinde ebediyete intikal etmiştir. Yazarın Dilimize çevrilen yazılarından bazıları şunlardır: Zorlu Geçit, Yüzyüze, Cemile, İlk Öğretmenim, Dağlar ve Steplerden Masallar, Elveda Gülsarı, Beyaz Gemi ve en çok bilinenleri ise Selvi Boylum Al Yazmalım, Fuji-Yama, Gün Olur Asra Bedel, Dişi kurdun Rüyaları, Toprak Ana, Cengiz Han'a Küsen Bulut, Beyaz Gemidir.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Cengiz Aytmatov Kimdir? "