Tags:

Aristokrasi Nedir?

By Ayrıntı Blog 1 Aralık 2014 Pazartesi
aristokrat nedir
Aristokrasi (Aristo-Kretia) En iyi olanların gücü, kuvveti anlamındadır. Millet içinde azınlığı teşkil eden bir sınıfın yönetimi veya sorunların hakim olduğu siyasi rejim anlamına gelmektedir. Aristokrasi de toplum sayıları az hususi imtiyaz sahibi eski asiller zümresince yönetilir. Derebeylik toplumları aristokrasiye örnek teşkil eder. Bununla beraber çok defa bu değiş yalnız siyasi kontrolü kendi elinde tutan sosyal tabaka için kullanılır. Bu tabaka Hindistan da olduğu gibi bir kast, ortaçağ veya yeni çağ Avrupa'sında görüldüğü gibi bir orta tabakada olabilir. Bu orta halli tabaka büyük halk topluluğundan farklı bir soy kökünden gelmişler de olabilir.

Siyasi teşkilatlanma tipi olarak aristokrasi, doğrudan monarşiye ve demokrasiye karşıdır. Nitekim birçok monarşide hükümdar ailesi, soylular zümresinin nüfuzunu kırar; hatta onu yok eder. Aristokrat tabaka doğuştan imtiyazlıdır ve dışardan girmeye engel olan bir şeref kanun ile kurulmuştur. Bununla beraber monarşi kuvvetlendikçe bu sınırlar gevşer ve sonradan kazanılmış kral tarafından verilmiş soyluluk zümresi doğar.

Son zamanlarda bazı ülkelerde aristokrasi maliye, endüstri, fikir ve siyaset alanlarında hakim olan seçkinleri ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Aristokrasi Nedir? "