Tags:

Albert Einstein Kimdir

By Ayrıntı Blog 26 Aralık 2014 Cuma
albert anştaynYahudi asıllı alman fizikçidir. Almanya’nın Ulm şehrinde doğmuştur. Öğrenime Münih’te başladı, liseyi İsviçre’de tamamladı. Zürih politeknik okuluna devam etti. Devrinde ortaya atılmaya başlayan fizik problemleri üzerine eğildi. Atomun yapısıyla, Plank tarafından ortaya atılan Kuantum Teorisi ile ilgilendi. Avagadro sayısının tam değerini hesapladı.

Kuantum teorisini uşuğa uyguladı, fotonlar veya ışık tanecikleri hipotezini ortaya koydu. Böylece fotoelektrik olayını açıkladı ve kanunlarının buldu. Zürih Üniversitesinde öğretim görevlisi oldu. Berlin’de Kai
ser Wilhelm Enstitüsünde profesörlük yaptı. 1921 Nobel fizik ödülünü aldı. 1933 yılına kadar Berlin’de yaşadı. Nasyonal Sosyalist Partinin (Hitlerin) iktidara gelmesiyle bu hareketi tasvip etmediği için Almanya’dan ayrıldı. Sırasıyla Fransa, Belçika, İngiltere’de dersler verdi ve sonrasında Amerika’ya geçti. Ölünceye kadar da A.B.D de yaşadı. Matematik ve fizik alanlarında çokça araştırmalar yaptı.

Albet Einstein asıl şöhretini zaman ve uzay hakkındaki izafiyet teorisiyle sağladı.
 Bu teori üç bölüme ayrılır.
1-      Nevton mekaniğinin kanunlarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu ifade eden sınırlı izafiyet teorisidir (görelik veya görecelik). Bu teorinin denklemi ise E=MC2 (E=MC Kare) dünyaca üne kavuşmuştur.
2-      Eğrisel ve sonlu kabul edilen kainata ait çekim teorisini ifade eden genel izafiyet teorisidir.

3-      Elektro-manyetizma ve yer çekimini aynı alanda birleştiren bir teori denemesidir. Bu teorilerin gerçekliği atom fiziği ve astroni alanında yapılan deneylerle ispatlanmaya çalışılmıştır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Albert Einstein Kimdir "