Tags:

2015 Seo Tahminleri

By Ayrıntı Blog 11 Aralık 2014 Perşembe
seo öngörüleri

2015 SEO Tahminleri

Son yıllarda internet dünyasında inanılmaz değişiklikler görüldü. Özellikle Sosyal medya kanallarında dünya genelinde kullanıcı patlaması yaşandı. Bu patlamada akıllı telefonların payı ve mobil uygulamaların etkisi tabi ki yadsınamaz.  Google tarafından geliştirilen algoritmalar ve yaklaşımları her geçen gün SEO stratejilerini de değiştirmeyi zorunlu kılıyor.

Sizler için uzman görüşlerine ve kendi yorumlarıma dayalı olarak 2015 yılı SEO tahminlerinde bulunmaya çalışacağım.

Mobil Trafik Bir Numara Olabilir.

Mobil trafik, 2015 yılında normal trafiği sollayacak gibi görünüyor. Yazımın başlangıcında da belirtiğim gibi insanlar akıllı telefonları ile her an sosyal medyaya ve bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Mobil uygulamalar ve firmalar tarafından sürekli indirime giren internet paketleri bu söylemimi destekler nitelikte. Bir çok işletme tam manasıyla masa üstü trafiğini geçemeyeceğini söylüyor ve mobil teknolojiyi önemsemiyor; ama Mobil uyumlu sitelerin SEO’nun vazgeçilmez bir parçası olacağı aşikardır.

Sosyal Medya SEO’yu Bitirecek Mi?

Bazı uzmanlar sosyal medyanın zaten SEO’nun yerini aldığını söylüyorlar. Ama aktif olarak SEO çalışması yapan kişiler SEO’nun hala bitmediğini dile getirmektedirler. Buna karşılık Online Alışveriş için sosyal medyaya dayalı SEO çalışmalarının daha öne çıktığını ve daha da önem kazanacağını söylemek yanılış olmayacaktır. Zaten sosyal medya başlı başına bir pazarlama kanalı olma yolunda baya ilerledi. 2014 yılında Google algoritmaları site sıralamaları için sosyal medya sinyallerini değerlendirmektedir. Özetle SEO çalışmaları bitmeyecek ama sosyal medya odaklı çalışmalar önem kazanacak.

E-Mail Ne Derece Önemli Olacak?

Muhtemelen e-mail her zamanki gibi önemli olacak ve önemini daha da artıracak. Günümüzde sosyal medya her ne kadar gelişmiş olsa da facebook hesabı olmayan kişilerin sayısı da hiçte azımsanmayacak kadar fazladır. E-mail ile insanlar feed’ler sayesinde sitelerin hit alamsına yardımcı olmaktadır. Ayrıca internet ortamında ve gerekse sosyal medyada karmaşa halinde bulunan bilgiler yerine bireye odaklı çalışmalar için e-mail direk ve kişisel hedefleme için önemli bir hal kazanabilir.

İçerik mi Anahtar Kelime mi?

Anahtar kelime SEO için gerçekten büyük öneme sahip. Son yıllarda üç satır yazı yazıp 10 tane anahtar kelime girmenin hiçbir fayda sağlamayacağı bilmeyen neredeyse yok gibidir. Bu örnekten yola çıkarak 2015 yılı SEO çalışmalarında da durumun çok farklı olmayacağı kanaatindeyim. Ama İçerik ile anahtar kelime önemini karşılaştırmak gerekir ise kesinlikle anahtar kelime yerine içerik ön plana çıkacak. Mantıksal aramalar, arama verilerini faydalı içerik yönünde kullanacak.  Yazılar günlük ve her zaman söylendiği gibi özgün, mümkün ise benzersiz olması ön planda olmak adına büyük etki yapacak.  Sitelerin güncelliği önemini koruyacak ve unutmayın dünün yazıları bu gün için eski yazılar olacak.

Google Dostu Sitelerin Önemi?

Gerek kodlama gerekse hız bakımından Google dostu siteler her zaman önemli olacak. Google bilindiği üzere yavaş açılan, takılma yapan ve hostu iyi olmayan sitelerin değerini azaltmaktadır. Hızın yanı sıra Google 2014 yılını ortalarında https://  güvenliğine sahip sitelere sıralamalarda öncelik vereceğini ve bu kararı site sahiplerini güvenlik sertifikalarına yönlendirmek amaçlı aldıklarını duyurmuştu. 2015 yılında bu önemin artacağı kanaatindeyim.

Makale ve Yazarlar.

SEO için çok önemli rol oynayacak diğer bir faktör ise yazarlardır. Etkili yazılar yazan kalemi güçlü yazarlar siteniz için her zaman bir artı olacaktır. Bu tarz yazarlara sahip olan sitler yorum ve paylaşım alarak daha güçlü hale geleceklerdir.

2015’te SEO İçin Ne Yapmalı?

Bu güne kadar herhangi bir SEO çalışması yapmadıysanız 2015 yılı sizin için fırsatlar yılı olabilir. Bir yerden başlamak siteniz için en iyisi olacaktır. Rakiplerinizi düşünürseniz muhakkak SEO çalışması yapıyorlardır. Unutmamak gerekir ki SEO bir sanattır ve kurallarına göre yapılmalıdır. Hızla gelişen çağın en hızlı ortamı olan internette, her şey gibi SEO stratejilerinin de değişebileceğini unutmadan çağın gereklerine uygun yöntemleri araştırmalı ve uygulama yollarını izlemelisiniz.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

2 yorum to '' 2015 Seo Tahminleri "

YORUMLAR
  1. Kaliteli ve güncel bir blogunuz var. Sayfanızı sık sık ziyaret ediyorum. Başarılar dilerim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim elimden geldikçe bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Umarım faydalı olabiliyorumdur.

      Sil