Püf Noktası

By Ayrıntı Blog 20 Kasım 2014 Perşembe
püf noktası
Bir söz kırk yılda atasözü veya deyim olurmuş. Bu iddia ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum ama hayatımızdaki birçok sözcük bir hikayenin bir yaşanmışlığın ürünü. İşte bugün sizlerle bu deyimlerden bir tanesini anlatmaya çalışacağım püf noktası.

 Püf noktası sözlükteki anlamı ile bir işin en ince en hassas ve en önemli noktası anlamlarına gelmektedir. Türkçedeki bu deyimin bir hikayesi var. Hikaye öyle rivayet edilir ki bir çömlek ustası ve onun çırağı arasında geçmektedir. Hikayemizin Avanos'ta geçtiği söylenmektedir. Nede olsa Seyrani "Kör de bilir Avanos'un yolunu çanak, çömlek kırığından bellidir." demiştir. Seyrani'nin de belirtiği gibi Avanos tarihin en eski dönemlerinden beri çanak ve çömlekçilik yapılan bir yer. İşte püf noktası hikayemiz de Avanos'ta geçtiği rivayet edilmektedir. Sözü fazla uzatmadan hikayemize anlatayım.

Bir çömlek ustasının yanında çırak olarak çalışan bir genç zamanı gelir ve askere gider. Askerden gelen çırak yuva kurup evlenmek ister. O yıllarda Ahi geleneğine uygun olarak ustasından izin alarak dükkan açmak zorundadır. Utana sıkıla ustasına durumu arz eder. Ustasının ona verdiği cevap çırağı üzecek cinstendir. Onun ustalık seviyesine gelmediğini kendi dükkanını açamayacağını belirtir. Çırağımız belirli bir müddet çalıştıktan sonra bir kaç defa daha ustasına giderek artık kendi dükkanı açmak istediğini dile getirir. Ustası da ona sen henüz bu işi tam olarak öğrenmedin işin püf noktasını bilmiyorsun cevabını verir.

Ustasına kızan çırak, ustasının dükkan açmasını istemediğini kendisine rakip olacağından korktuğunu düşünür. Ustasını dinlemez ve ustasının yanından ayrılarak kendine yeni bir dükkan açar. Başlangıçta işleri çok iyi giden çırağın bir müddet sonra müşterilerden gelen şikayetler ile başı ağrır. Şikayetlerin neredeyse tamamı çanak ve çömleklerin çok çabuk kırıldığı ve yeterince parlak görünmediği yönündedir. Çırak ne yaparsa yapsın ustasının yaptığı gibi sağlam ve güzel çanak çömlek yapamaz. Bu duruma daha fazla dayanamayan çırak dükkanı kapatır ve ustasının yanına döner. Ustasına durumu anlatan çırak neden böyle olduğunu sorar. Ustası ona yavrum sen işin püf noktasını öğrenmedin de o yüzden böyle oluyor der. Ve ona işin püf noktasını gösterir. Çamurdan yapılmış ve kuruma süreci tamamlanmış toprak kuruduğunda üzerinde tozlu bir tortu bırakmaktadır. Bu toz ile fırınlanan çömlekler dayanıksız ve mat olmaktadır. Usta bu tozları PÜFFFF diye üfleyerek uzaklaştırmaktadır. Böylece çok basit ve ince bir ayrıntıyla çömlekleri sağlam ve güzel olmaktadır.

Hikayede geçen toz kısmı kimi yörelerde yaş çamurda oluşan baloncuklar olarak anlatılmaktadır. Üfleme ile bu baloncukların patlatıldığı ve çömleklerin daha dayanıklı olduğu belirtilmektedir.

O zamandan bu zamana bir işin en ince ve can alıcı noktasına Püf Noktası denilmektedir. 
Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Püf Noktası "