İyi Bir Domain Nasıl Olmalı?

By Ayrıntı Blog 28 Kasım 2014 Cuma
domain seçimi nasıl olmalıdırİnternet dünyasının olmazsa olmazı domain yani alan adınız sizin internet dünyasındaki bir nevi kimliğiniz gibidir. Hal böyle olunca bende iyi bir domain nasıl olmalı, iyi bir domain almak için neler yapmamız gerekir gibi soruların cevaplarını başlıklar halinde yazmaya çalışacağım. Başka bir yazımda belirttim gibi domin yaptığınız işin kalitesi ve sizin ciddiyetinizi gösteren bir kriterdir.
Bu makleyi okuyarak detaylı bir fikir elde edeceğinizi umuyorum. Soru ve görüşlerinizi lütfen yorum kısmına yazınız.


İyi Bir Alan Adı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikli olarak domaniniz kısa ve akılda kalıcı bir domain olmalıdır.
Zaten biraz araştırma yapacak olursanız 3 harften oluşan domainlerin neredeyse tamamının satın alınmış oluduğunu göreceksiniz. Ünlü bir kaç domain ismi verecek olursa n11.com  ve r10.net örnek olarak gösterilebilir. Kısa domain bulmamaktan yakınıyorsanız akılda kalıcı domainleri seçmek tercihiniz olabilir. Örnek olarak gittigidiyor.com

Rahatça okunabilir ve yazılabilir olması önemli bir kriterdir.

Kullanıcılar her zaman blogunuz veya sitenize google aramalarıyla gelmezler. İçeriğinizi takip etmek
ve içeriğinize kolayca ulaşmak için site adınızı yazarak gelirler. Bu noktada kimse www.olumsuzinternetcilerburada.com gibi zor veya www.akalkelmemaklkvlckpidea183.com gibi bir domaini yazmak istemeyecektir.


Özel karakterli alan adlarından (domainden) mümkün oldakça uzak durulmalıdır.

Çokça yapılan hatalardan biride özel karakterler kullanılan domainlerdir. Bu karakterlerden uzak durmak siteniz açısından önemli olacaktır. Örnek verecek olursak ahiblog.com yerine ahi-blog.com 
gibi arada tire kullanılmış bir domain akılda kalmayacağı gibi seo öncelikli olarak 1. domain tercih edilmelidir.

Site ile ilgili olmalı yada içeriği ile çağrışım yapmalıdır.

Bir siteniz var ve ismi meyveci.com olusun. Siz bu domainle teknolojik aletler satmayı planlıyorsanız bu büyük bir hata olacaktır. Verdiğim örnek çok uç bir örnek belki ama konu başlığını en iyi özetleyen örnek diye düşünüyorum.

com, net veya com.tr domainleri tercih edin.

Dünya üzerinde en çok bilenin ve tercih edilen domain com uzantılı domaindir. Sonrasında net gelmektedir. Hedef kitleniz Türkiye ve tescilli bir marka iseniz com.tr tercih sebebi olabilir. Sıralayacak olursak com, net, com.tr, org uzantılarını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Anahtar kelimelerden oluşan bir domain boşsa alabilirsiniz.

Bu yöntem webmasterler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak bir projeniz var ve aramalarda en çok kullanılan alan adı boş, kaçırmayın hemen alın. Portakal satan bir firmasınız ve en çok aranan kelime portakal al ise portakalal.com adresini alabilirsiz.

Özgün alan adlarını tercih edin.

Goolenin en çok nefret ettiği şey kopya içerik konumuzla pek alakalı olmasa da söylemek istedim. Alan adı seçiminizde de mümkün olduğu kadar kopya sitelerden uzak durun. İnsanlar sizin kopya isimli siteniz yerine ismi benzettiğiniz siteye gidebilirler. Örnek goole.com sitesini gooogleem.com olarak taklit etmek size fayda sağlamaz.

Son olarak domain sorgulamasını hangi sitelerden yapabilirsiniz bu konuda bilgi vermek istiyorum. Aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz hepside güvenilir sitelerdir. Bir internet efsanesi olabilir ama bazı firmalar sorgulattığınız alan adları boş ise sizden önce alıyorlarmış gibi söylentiler dolaşmakta. Alan adları bir pazar ve bu yüzden güvenilir yerleri tercih etmeniz faydanıza olacaktır.


Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " İyi Bir Domain Nasıl Olmalı? "