Flash Bellekte Gizli Dosyaları Kurtarma

By Ayrıntı Blog 4 Kasım 2014 Salı

Flash Bellekte Gizli Dosyaları Gösterme


Geçen günlerde arkadaşımın bilgisayarına flash belleğimi taktığımda bir virüs programı devreye girdi. İşin ilginç yanı  virüs programı virüsleri silemediği gibi benim flash belleğimde bulaştırdı. Bir çoğumuzun başına böyle bir olay mutlaka gelmiştir.

Flash Bellekte Gizli Dosyaları BulmaFlash belleğe giriyorum dosyalar ve klasörler görünmüyor. Fakat bilgisayarımdan baktığımda flaş belleğimin 9 gb kısmı dolu olarak gösteriyor. Normalde biçimlendirme yaparak kolayca kurtulabiliriz. Ama ya bilgilerimiz bizim için önemliyse ve kurtarmamız gerekiyorsa. İşte tam bu noktada başımdan geçenleri sizlerle paylaşayım. İnternette birçok geri getirme programı var. Ama  programsız da kurtarabiliyoruz. Aşağıda vereceğim adımları izleyerek sizlerde dosyalarınızı ve klasörlerinizi flash bellekte görünür yapabilir ve kurtarabilirsiniz.Worm: Win32/Gamerue.z

TrojanDropper:Win32/Gamarue.G

Bu iki virüs dosyası flash belleklere bulaştığında flash belleklerdeki kılasörlerimizi
görünmez yapıyor sorunu bizzat yaşadığım için çözüm yollarınıda sizlerle paylaşmak
istedim. Damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlar diyerek hemen anlatıma geçeyim.


1. Adım : Ekranın sol alt köşesineden Başlat kısmındaki aramaya çalıştır yazıp ilk seçeneğe tıklıyoruz.

2. Adım : Açılan mini penceremize (cmd) parantezsiz komutunu yazıp tamam diyoruz.

3. Adım : C:\Users\Bilgisayar_Adınız> şeklinde bir kısım gelecek buraya f: yazıp entere basıyoruz (burada kıritik nokta şu bilgisayarımdan gizli dosyaları görmek istediğimiz flash belleğiniz ne ise onu yazıyorsunuz f: e: g: vs) bende f gözüküyordu ben f olarak örnek verdim.
bu adımıda doğru olark geçmişssek F:\>  komut satırına ulaşmış oluyoruz.

4. Adım: attrib -h -r -s /s /d *.* verdiğim komutu hiç bir değişiklik yapmadan yazın ve entere basın. Hatta kopyalayın ve yapıştırın. Biraz bekledikten sonra tüm klasör ve dosyalarınız yavaş yavaş görünmeye başlayacaktır.

Öneriler: Dosyalarınızı kurtardıktan sonra bana kalırsa windows security essentials (Ben bu programı kullanıyorum ücretsiz, bilgisayarı kasmıyor, birçok virüs programına göredaha avantajlı) ile tarama yaptıktan sonra flash belleğinizi biçimlendirin.


Flas bellek biçimlendirmeyi de kısaca anlatayım bilmeyenler vardır.

Bilgisayarım >
Flash Bellek Üzerine Geliyoruz >
Sağ Tık >
Biçimlendir >
Hızlı Biçimlendir(işaretliyoruz) >
Başlata tıklıyoruz.

İşlem tamamlandığında flash belleğimiz anadan doğma oldu :)

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

1 yorum to '' Flash Bellekte Gizli Dosyaları Kurtarma "

YORUMLAR
  1. Hocam çok teşekkür ederim bu yöntemi kullanarak flash belleğimi kurtardım. Ayrıntılı anlatımız güzel olmuş. Yazılarınızın mümkün oldukça takip etmeye çalışıyorum.

    YanıtlaSil