Anıtkabir'in Hakkında Bilmediklerimiz

By Ayrıntı Blog 29 Kasım 2014 Cumartesi
anıtkabir
Bu günkü yazımda Anıtkabir nerededir, Anıtkabir'i kim tasarlamıştır gibi konular hakkında bilgi vermek istiyorum. Anıtkabir'i 2011 yılında gezdiğimde oldukça etkilenmiştim gerçekten çok güzel tasarlanmış bir yapı. Bu yapı hakkında daha detaylı bilgiler vererek benim gibi bu konuda fazla bilgiye sahip olmayanları aydınlatmaya çalışacağım. Eğer ziyaret ederseniz ve aslanlı yolda yürürseniz dikkat edin ayaklarınızı burkmayın. Bu yoldaki döşeli taşlar arasında boşluklar bulunmakta ve sizi yere bakmaya zorluyor. Bu tasarım bilerek yapılmış ve böylesine büyük bir liderin huzuruna giderken başınızın öne eğik olmasını sağlıyor. Anıtkabir hakkında bilmediğiniz detaylar için yazımın devamını okuyunuz.

anıtkabir

Anıtkabir
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu için yapılan anıt mezarın adıdır. Ankarada Rasattepe denilen bugünkü adıyla Anıttepe'dir. Burası Ankara ya hakim bir tepedir. İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda 10 Kasım 1938 de saat 09:05 de vefat eden Atatürk'ün cenazesi 20 kasım 1938 de Ankara'ya götürüldü ve Ankara etnoğrafya müzesinde muhafaza edildi. Daha sonra Atatürk yakışır bir anıt mezarın yapımı için uluslar arası bir yarışma açıldı 1941 yılında açılan bu yarışmada Türk mimarlardan Emin Onat ile Orhan Arda'nın birlikte hazırladıkları proje birincilik ödülünü aldı. Projenin temeli 9 ekim 1944 te törenle atıldı. 20 milyon liraya çıkan eserin yapımı 9 yıl sürdü. 10 Kasım 1953 te Atatürk'ün naaşı büyük bir törenle buraya gömüldü.

Anıtkabir yol, alan ve şeref salonu gibi üç kısımdan oluşur. Geleneksel sanatlarımızın örnekleri ile donatılmış olan Anıtkabir ünlü heykel sanatçılarının eserleri ile zenginleştirilmiştir. Eserin birçok yerinde bulunan rölyef (kabartma) ve heykeller tanınan sanatçılarımız Hüseyin ÖZKAN, Nusret SUMAN, Zühtü MÜRİTOĞLU, Hadi BARA ve İlhan KOMAN tarafından yapılmıştır. Şeref sonunda bulunan ve tek parça mermerden yapılan lahdin ağırlığı 42 tondur. Salonun tavanı altın mozaiklerle ve Türk kilim sanatının desenleri ile süslenmiştir. Lahid  salonun zeminden biraz yüksekte kalan platformun üzerinde oturur. Lahdin arkasındaki  pencereden Ankara'nın kalesi görülür. Burada Atatürkün ölümsüz sözlerinden "Ne mutlu Türküm diyene" ve "Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." cümleleri altın yaldızlarla yazılmıştır. Anıtkabir'in çevresinde İstiklal, Hürriyet, Cumhuriyet. Müdafaa i Hukuk, Zafer, İnkilap, Sulh, 23 Nisan Mehmetçik ve Misak-ı Milli adlarını alan 13 kule vardır.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Anıtkabir'in Hakkında Bilmediklerimiz "