Tags:

Üzüm Sergisi

By Ayrıntı Blog 14 Eylül 2014 Pazar
Üzüm Sergisi, bu sözün anlamını bilenler mutlaka vardır. Ama bilmeyenlerde azımsanmayacak kadar çok. Hatta birazda alaycı bir şekilde ''Üzümlerin resimlerini yapıp sergi mi açıyorsunuz.'' diyenler bile gördüm desem yalan olmaz. Kuru yemişçilerden aldığımız kuru üzümlerin sofralarımıza gelmeden önce geçtiği işlemleri anlatmaya çalışacağım. İşte konumuzda tam bu noktada üzüm sergisi.
Kısaca üzüm sergisini anlatayım, sergi kelimesi büyük ihtimalle sermek kökünden gelmektedir.  Üzüm sergisine üzümlerin kurutulması amacıyla yapılmış yer diyebiliriz. Üzüm sergilerinin bölge ve yörelere göre yapılış şekilleri farklılık göstermektedir. Bu farklılık sergide kurutulacak üzümlerde de kendini göstermektedir. Bazı bölgelerde bir bez üzerine güneş görecek bir yer iken bazı yerlerde toprak üzeri veya evlerin damları da sergi olarak kullanılmaktadır. Ben sizlere resimde görmüş olduğunuz İç Anadolu Bölgesinde yaygın olarak yapılan siyah üzümlerin kurutulduğu sergiden bahsedeceğim. Resimde gördüğümüz sergi çok basit görünse de aslında yılların birikimi ve deneyimi yansıtmakta. Ağustos sıcaklarıyla iyice tatlanana kadar bekletilen ve koparılmayan siyah üzümler eylül ayının başlarında özenle kesilir ve kurutulmak için serilir. Sergiler genellikle üzüm asmaları arasında boşluk bulunan kısımda güney yamaçlara bakacak şekilde kürek yardımıyla toprağa hafif bir meyil verilerek yapılır (Güneş enerjisinden faydalanmak için kurulan güneş panelleri de güneşten daha fazla yaralanmak için ülkemizde güneye bakar ve hafif meyillidir).

 Geçmişte toprak üzerine direk serilen üzümler günümüzde toprak üzerine serilen gazete vb. maddeler ile toprakla bağlantısını kesecek şekilde serilmektedir. Bir hafta veya 10 günlük süreçten sonra kuruyan üzümlerin diğer tarafları çevrilir ve kurumaya bırakılır. Diğer tarafları da kuruyan üzümler toplanır. Elekten geçirilerek elenir ve sofralarımıza doğru yola çıkar.
Üzüm sergisinin işlevini anlatmaya çalıştığım yazımın sonuna geldim. Unutulan değerlerimizi anmak adına yazdığım yazımı noktalıyorum.

Not: Resimler bizim bağdan.. ;)

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Üzüm Sergisi "