Tags:

Kızıl Çukur Vadisi ve Erozyon

By Ayrıntı Blog 23 Eylül 2014 Salı
       Hafta sonu gezintisi için gittiğimiz Kızıl Çukur Yabancıların bildiği İngilizce şekliyle Red Valley doğa yürüyüşlerini seviyorsanız gerçekten görülmeye ve gezmeye değecek bir yer. Kızıl Çukur Vadisi Nevşehir merkeze 17 km uzaklıkta bulunmakta. Ortahisar yol ayrımından sola döndüğünüzde yaklaşık 1 km sonra vadi girişine ulaşıyorsunuz. Kişi başı giriş sadece 2 tl.Vadi girişinden itibaren size ok  işaretleri yol gösterici oluyor hem yerli hem de yabancı turistler için bölgeye özgü taşlar üzrenine yazılmış yer ve güzergah işaretleri dikkat çekiyor. Vadide tamamen doğal yollardan ve peri bacalarının arasından peri bacalarının içinden geçiyorsunuz. Vadi boyunca sizi küçük süprizler de bekliyor. Küçük peri bacası tünelleri, kiliseler, üzüm bağları ve mini çay bahçeleri bunlardan bazıları.        Kızıl Çukur Vadisi dünyaca ünlü peri bacalarıyla bezenmiş durumda. Kızıl Çukurun diğer bir güzel yanı ise isminden de anlaşılacağı üzere gün batımında kızıl renge bürünmesi. Şüphesiz ki bu güzel kızıllığın kaynağı güneş ışığı kadar bu bölgedeki peri bacalarının kızıl yapıda olması. Eğer vadi boyunca gezmekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız gün batımını kaçırmamanızı tavsiye ederim. Bizim şanssızlığımıza bulutlu bir havaya denk geldik ve kızıllığı tam olarak görüntüleyemedik ama sizler için kısa bir video çektik.
       Kapadokya bölgesi Erciyes Volkanik dağının mirası ham maddesi volkanik tüfler oları işleyen Kapadokya'nın mimarı ise doğal şartlar su ve rüzgar erezyonu.

Ve insan.

       Peri bacaları ve insan ilişkisi tarihin karanlık çağlarına kadar dayanmakta ve arkeolojik kazılar bu söylemi destekler nitelikte. Doğa şartlarından korunma ve barınak olarak peri bacaları kışın ılık ve yazın serin olması adına tam bir barınak. Kolayca işlenebilir olması da insan oğlunun bu serüven de pay sahibi olmasını sağlamıştır.


       Peri bacalarının bu oluşumundaki faktörler aynı zamanda da onun sonunu hazırlayan etkilerden. Geçmişten günümüze bu izleri görmek mümkün objektifime takılan bir ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Kızıl Çukur mevkinde bir peri bacası ve hayvan bağlanan yerler gününüzde hala durmakta. Kapadokya'nın bir çok yeraltı şehirleri, yerleşim yerinde rastlanan hayvan bağlama yerleri erozyon ve etkileri çok açık şekilde belli olmakta. Fotoğraflarda işaretlediğim yerler yaklaşık yerden 3 metre yükseklikte. Uzanmakla dahi ulaşılamayan bir yere niye hayvan bağlama yeri yapılsın ki ? Bunun tek mantıklı açıklaması var günümüze kadar yaşanan erozyon.

Fotoğraflar üzerine tıklayarak büyük boyda izleyebilirsiniz.


red valley

red valley

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Kızıl Çukur Vadisi ve Erozyon "