Derinkuyu Fasulyesi

By Ayrıntı Blog 17 Eylül 2014 Çarşamba
Daha önceki yazılarımdan bir tanesinde kuru üzümün soframıza nasıl geldiği hakkında bilgi vermiştim bu yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz .Üzüm Sergisi

Bu yazımda sizler için Derinkuyu ve Fasulye yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermek istiyorum. Derinkuyu, Nevşehir merkeze 30 km uzaklıktaki bir ilçedir. Derinkuyu ismini yerli ve yabancı turistlerin birçoğu bilmektedir. Bölgede bulunan yer altı şehri dünya çapında üne sahiptir. Derinkuyu’nun az bilinen özelliklerinden bir tanesi ise verimli volkanik arazileri yani ovalarıdır.

Bölgede tarım faaliyetleri, sulama olanaklarına bağlı olarak gelişmektedir. Genel yapı itibarı ile su artezyen kuyularından sağlanmaktadır (dalgıç pompa yöntemi ile). Bölgede yetiştirilen başlıca ürünler Patates, Kabak, Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Pancardır. Bölge toprağının yapısına en uygun bitkiler yumrulu bitkilerdir. Kumsal toprak yumrunun büyümesine olanak tanıdığı için genellikle Derinkuyu ve havalesinde patates yetiştiriciliği çok yaygındır. Türkiye de ki üretimin büyük kısmı bu bölgeden karşılanmaktadır. 2000’li yıllarda aşırı gübreleme ve bilinçsiz tarım yöntemleri sebebi ile (sürekli aynı ürünün aynı tarlaya ekimi vb.) bölgedeki birçok tarlada patates siğili hastalığı meydana gelmiştir (halk arasında patates kanseri de denilmektedir). Devlet politikası olarak patates siğiline rastlanan tarlaların büyük çoğunluğunda patates ekimi yasaklaması sonucu çiftçiler alternatif ürün arayışına girmiştir(2005 yılında gelen yasaklar daha sonra 3 yıl arayla ekim yapılmak şartıyla kaldırıldı). Birkaç girişimci ve gözü kara çiftçi bölgede yetişen ürünler dışında ürün yetiştirme düşüncesiyle denemeler yapmış ve fasulyeden olumlu sonuçlar almıştır. Fasulye ekimine Derinkuyu’da Mayıs ayı içerisinde başlanır. Ürün oluşumunu 90 günde tamamlamaktadır. 90 günün sonunda fasulyenin yaprakları kurur ve sarı renge döner. Bu aşamadan sonra insan gücüyle veya makinalarla toplanır. 10 günlük süre ile tamamen kurumaya bırakılır. Ağustos ayı içerisinde makinalarla taneleri ve yaprakları birbirinden ayrılır ve satışa hazır hale gelir.
Bölge çiftçisinin kaynaşması ve Derinkuyu fasulyesinin ülkemizde tanınır haline gelmesini sağlamak  için Derinkuyu Fasulye Festivali düzenlenmektedir. Festivallerde sema gösterileri ve TRT sanatçıları konserleri ve öğle yemeğinde fasulye ikramı yapılmaktadır.
.
2014 yılı verilerine göre ekim alanı 40.000 dekara ulaşan fasulyeden, 1.500.000 ton (birbuçuk milyon) toplam ürün beklenmektedir.  Yıllara göre dalgalanmalar yaşansa da fasulye fiyatları genel itibarı ile üreticiyi tatmin etmektedir.  Yazımın başında da bahsettiğim gibi Yeraltı Şehri ve patatesiyle meşhur Derinkuyu fasulyesinin kalitesi ile de adından çokça söz ettireceğe benziyor.


Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Derinkuyu Fasulyesi "