Tags:

Sadrazam İzzet Mehmet Paşanın Mezar Taşı Yazıtı

By Ayrıntı Blog 10 Ağustos 2014 Pazar


Safranbolu gezim sırasında Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve ismini taşıyan caamiyi gezerken gördüğüm mezarın fotoğraflarını çektim ve sizlerle paylaşmak istedim.  Mezar üzerindeki açıklama yazısını okuyunca mezarın, aslında temsili olduğunu anladım.  Eski mezarlık resimlerini gezilerimde denk geldikçe çekmeye çalışıyorum. Mezarlar üzerinde açıklamaları çoğu zaman tercümesi olmadığı için anlayamıyoruz. Safranbolu Kaymakamlığı bana kalırsa bu mezar için önemli bir çalışmaya imza atmış. Sarı altın varak içerisinde temsili mezarın yanında ki yazıları aşağıdan okuyabilirsiniz.

Bu mezar taşı Padişah 3. Selim’in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa’ya aittir. 1743 yılında Safranbolu da doğan paşa 1743 – 1798 yılları arasında sadrazamlık yapar ve görevinden azledilerek Manisa’ya gönderilmiştir.

1812 yılında Manisa da vefat eden İzzet Mehmet Paşanın mezarı belediyenin imar uygulaması sırasında yıkılmıştır. Manisa Mevlevihane’sinde bulunan mezar taşı ve ayak taşı Safranbolu mülki ve yerel amirlerin çabaları sonucunda paşanın kendi yaptırdığı ve kendi adını taşıyan Caminin avlusuna getirilmiştir.

‘Paşa Suyu’ diye bilinen suyu İncekaya Köprüsünü yaptırarak şehre getiren, kaledeki saat kulesinin yapımını sağlayan Paşa, iyiliksever bir kişiliğe sahip olduğu ve hayatta kimseyi incitmediği tarihi kaynaklarda yer almaktadır.


SADRAZAM İZZET MEHMET PAŞANIN MEZAR TAŞI YAZITI

Hüvel hallakül-baki
Sadr-azam esbak
Cennetmekan Firdevs-aşiyan
Merhum ve mağfur el muhtaç
Elhac İzzet Mehmet Paşa
Hazretlerinin ruh-ı şerifiyçün
Fatiha Sene 1227 (Hicri)

Devamlı yaratan, sürekli olan Allahtır.
Eski Sadrazam
Yeri cennet, yuvası cennet bahçesi olan
Merhum ve Allah affına muhtaç olarak
Bağışlayan Rabbin rahmetine yükselen
Hacı İzzet Mehmet Paşa
Hazretlerinin şerefli ruhu için
Fatiha sene 1812 (miladi)

Safranbolu KaymakamlığıPost Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Sadrazam İzzet Mehmet Paşanın Mezar Taşı Yazıtı "