Tags:

Neden Kilo Alınır?

By Ayrıntı Blog 15 Temmuz 2014 Salı

Neden Kilo Alınır?

Toplumun büyük bir bölümü aşırı kilolarından şikâyetçidir. Yine birçoğumuz bu kiloları vermek adına türlü zahmetlere katlanırız. Herkesin kendine göre geçerli sebepleri vardır; kimilerimiz sağlıklı bir yaşam, kimilerimiz güzel bir görünüm için dönem dönem diyetler ve egzersizler yaparız. Peki, ama neden kilo alırız. Bu sorunun cevabını vermek aslında göründüğü kadar kolay değildir. Kilo alımlarına geniş açıdan bakmamız gerekmektedir. Bu konuda Kilo almanın tek nedeni besinlerden bulunan enerji olmadığını bilmemiz gerekmektedir. 
İnsanlara enerji veren (enerji yapımında ve ya yaşamsal faaliyetlerin yerine getirilmesinde kullanılan)Temel besin öğelerimiz şunlardır: Karbon hidrat, Yağ, Protein, Mineral, Vitamin, Su dur. (bazı kaynaklar posayı da bu gruba dahil etmektedir.) Kilo almanın yani şişmanlığın sebebi sadece yanlış beslenme olduğu söylemek eksik ya da yetersiz olacaktır.
 Kilo almanın sebeplerini şu başlıklar altında toplayabiliriz.

 • ·      Kötü beslenme
 • ·         Hastalık veya yanlış ilaç kullanma
 • ·         Hormonsal bozukluklar
 • ·         Metabolizmanın yavaşlaması
 • ·         Stres veya psikolojik bozukluklar
 • ·         Yaş Cinsiyet ve gebelik durumları
 • ·         Fiziksel aktivitelerin eksikliği ve çok uyuma

Yukardaki etkenlerden bir tanesinin olması diğerlerini de tetiklemektedir. Bahsettiğimiz bu etkenlerin olmaması durumunda yetişkinlerde vücut ağırlığındaki değişmeler genellikle enerji alımı ve yağ oranındaki değişimlerden meydana gelmektedir. Vücut yağ oranı vücuda giren enerji ile harcanan enerji arasındaki denge duruma bağlıdır. Bu denge alınan enerji yönünde artarsa vücuttaki yağ oranı fazlalaşır ve şişmanlık meydana gelir. Alınan enerji azaldığında ise yağ yakımı başlayacak ve yağ azalmasına bağlı olarak kilo kaybı gerçekleşecektir.

Aşağıdaki TABLO kilo enerji dengesini özetleyecektir.

ENERJİ ALIMI FAZLA
HARCANAN ENERJİ AZ
YAĞ Arışı = KİLO Artışı
ENERJİ ALIMI (EŞİT)
HARCANAN ENERJİ (EŞİT)
YAĞ Sabit = KİLO Sabit
ENERJİ ALIMI AZ
HARCANAN ENERJİ ÇOK
YAĞ Kaybı = KİLO Kaybı


Yavaş yavaş kendini hissettirmeden uzun bir dönemde alınan kiloları vermek gerçekten de sabır ve emek isteyen bir zor bir süreçtir. Birçok kişi bu süreçte başarısız olmaktadır.
Kilo vermede zorlanan kişilerin belirli başlı ortak davranışlar sergilediği görülmektedir. Bu davranışları aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz.

Kilo vermekte zorlanan kişilerde görülen genel davranışlar aşağıdaki gibidir.

 • ·         Düzensiz yemek yeme
 • ·         Öğün atlama
 • ·         Bütün gün yemek yemeden durup, yemek görünce aşırı yeme
 • ·         Fazla yemeden suçluluk duyma
 • ·         Pişmanlık duyup yemekleri kendisine yasaklama arkasından iradesine yenilme
 • ·         Hareketsiz monoton bir yaşam
 • ·         İçki içmeye meyilli olma
Kadınlar ve erkelerde yağ oranları farklılık göstermektedir. Bayanlarda erkeklere oranla yağ hücresi daha fazladır. Vücutta oluşan yağ hücrelerini yok etmek neredeyse imkansızdır. Metobolizma yapısı gereği fazla enerjiyi depolama ihtiyacı duyar. Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım. Size ücretsiz olarak arabanızda kullanmanız için benzin verilecek ve siz bu benzini deponuz haricinde de alabilecek olsanız aracınızda bulunan yedek bidonları da doldurmak istemez misiniz? Deponuz bittiğinde yani zor zamanlarda bu bidonları kullanmaz mısınız? Yağ hücreleri de aynı örneğimizdeki gibi yapısı gereği enerjiyi zor zamanlar için kullanmak adına depolamak ister ve genişlerler bizlerde kilo alırız. Yağ hücreleri hacimlerini küçülttüklerinde ise kilo veririz. Tıpkı aracımızdaki benzin bidonlarının yaktığımızda araçtaki yükün hafiflemesi gibi.

Kilo almayı belirleyen etkenler şunlardır:

Kişiye ait Özellikler: Genetik faktörler, Doğuştan gelen bozukluklar
Çevresel Faktörler: Diyetin özelliği, Egzersiz eksikliği, İklim, Sosyo-Ekonomik ve Kültürel faktörler
Fizyolojik ve Psikolojik Faktörler:  Ameliyat, Kimyasallar, Hormon dengesizliği, Ruhsal sorunlar.

Not: Yukarda bahsedilen konular tavsiye niteliğindedir. Bu belirtilerin sizde olup olmadığına alanında uzman bir doktor veya diyetisyenler karar vermelidir. Gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda gördüğünüz diyet önerilerinin size uygun olamayabileceği asla unutulmamalıdır

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Neden Kilo Alınır? "