Tags:

Hipnoz nedir? Ne değildir.

By Ayrıntı Blog 15 Temmuz 2014 Salı

Hipnoz nedir? Ne değildir.

Bu gün sizlere hipnozu açıklamaya çalışacağım. Neredeyse hipnozu hepimiz televizyonlarda görmüşüzdür veya duymuşluğumuz vardır. Peki, hipnoz nedir ya da hipnoz ne değildir.
Hipnoz kelimesinin aslı Yunanca uyku anlamına gelen hipnosis kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı her ne kadar uykudan da gelse hipnoz uyku halinden çok farklı bir durumdur. Yapılan araştırmalarda hipnoz halindeki kişilerin beyin dalgaları uyanık kişilere yakın çıkmıştır. Kısacası hipnozu uyku ile uyanıklık arasında bir trans durumu olarak tanımlayabiliriz.
Hipnoz bilimsel olarak bir araştırama konusu. Hipnozun gerçekliğini şiddetli bir şekilde savunanların aksine düzmece ve atlatmaca olarak nitelendirenlerde kesinlikle azımsanmayacak kadar fazla. Hipnozun gerçek olup olamadığı tartışma konusu ola dursun her iki grubunda üzerinde kesinlikle hem fikir olduğu bir konu var ki oda herkesin hipnoz olamayacağı.  İnsanların belli bir kısmı gerçekten de hipnotize edilemiyor. Hipnotize edilen kişinin bu gerçekten istiyor olması gerekiyor.
Hipnoz psikolojik hastalıklarını birçoğunda kullanıyor. Bunun yanında sahne illüzyonistleri, medyumlar hatta dişçilerin bile kullandığı bir metot haline gelmiş durumda.
Doktorlar dışındaki kişilerin hipnoz yapmaları sakıncalı durumlar doğura bilir. Özellikle ruhsal sorunları olan kişilerde psikiyatristlerin dışındaki kişilerin hipnozu kullanması kasabın ameliyat yapmasına benzer. Bilimsel içeriği sıkça tartışma konusu olun hipnozu eğitimini almış kişilerin yapmasında fayda var.
Kişisel kanaatime göre hipnoz bir nevi bile bile lades durumuna benzemektedir. Hipnoz taraftarlarının bu söylemime fazlasıyla kızacaklarını düşünüyorum. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz üzere hipnoz için en önemli şey kişinin istekli olmasıdır. Filmlerde görmeye alışık olduğumuz hipnoz sahnelerini bir hatırlayalım: Bay X çok zengindir ve paralarını şifreli gizli bir kasada saklamaktadır. Bizim para avcısı hipnozcu arkadaşlarımız paraları ve şifreyi öğrenmek için hipnozu kullanırlar. Bay X i hipnoz ederek paraların yenini ve şifreyi öğrenirler. Hipnoz yaptıracak kişilerin aklındaki temel sorulardan bir tanesi de bu aslında “ya bana ait gizli şeyleri hipnoz halindeyken söylersem”. Gerçek hipnozlarda Bay X olayındaki gibi işler bu kadar kolay değildir. Hipnoz altındaki kişilerin sıkıştırıldıklarında gizli sırları vermemek için direndikleri hatta hipnozu terk ettikleri çokça görülmüştür.  Hipnozun gerçek mi yoksa düzmece mi olduğunu gelişmiş tekniklerle yapılan bilimsel çalışmalar belirleyecektir.

Elimden geldi kadar hipnoz hakkında kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştım.  Bu bilgiler ışığında hipnoza inanıp inanmamak sizin tercihiniz.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Hipnoz nedir? Ne değildir. "