Tags:

Dünya Kaynakları ve Tasarruf

By Ayrıntı Blog 16 Temmuz 2014 Çarşamba

Dünya Kaynakları ve Tasarruf


Tasarruf; tüketim maddelerinin aşırıya kaçmadan yeterli ve gereği kadar tüketme işidir. İnsanoğlu olarak yaradılışımız gereği her şeyi tüketiyoruz. Bizler dışarıya bağımlı yaşayan organizmalar olarak tüketime meyilli canlılarız. Hava, su, ormanlar, doğal yaşam kaynakları… Her şeyi tüketiyoruz. Hatta bazen öyle bir noktaya geliyoruz ki bir canlının neslini tüketiyoruz. Onu dünya üzerinden siliyoruz.
Dünya kaynaklarını hiç bitmeyecekmiş gibi hunharca kullanıyoruz. 1 litre su ile yapılacak işi 100 litre su ile yapıyoruz.  Yıllar sonra gelecek nesillere bırakacak bir şeyimiz kalmayabilir. 


Kaynakların bilinçsizce tüketmek ve onların yenilenmesine fırsat vermemek aslında kendi oturduğumuz dalı kesmekten başka bir şey değil.
Alacağımız küçük tasarruf önlemleri ile hem kendimize hem de dünyamıza büyük katkı sağlayacağımız unutulmamalıdır. Dünya nüfusu 2014 verilerine göre ortalama 7 milyardır. 2020 yılında bu sayının 12 miyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Her birey benim tasarrufumla ne olacak diye düşündüğünde ortaya korkunç bir manzara çıkmaktadır. Küresel dünyada birçok ülke açlıkla savaşmaktadır. Birçoğumuzun sofralarımızda burun kıvırarak yemediğimiz yiyecekler başkalarının hayallerini süslemektedir.
Peki, bizler ne kadar tasarruf ediyoruz bu soruyu kendimize hiç sorduk mu? Ya da nelerden tasarruf edebiliriz? Evdeki damlayan musluğumuzu tamir ederek dünya su kaynaklarına ve ev bütçemize katkıda bulunmak mümkün veya cebimizdeki bozuk paraları kumbarada biriktirerek yıllık 350 – 400 tl tasarruf etmek mümkün. Çamaşır ve bulaşıklarımızı elektriğin indirimli olduğu saatlerde yıkayabiliriz. Güneş enerjisini ektin şekilde kullanabiliriz internette tasarruf tedbirleri ile ilgili yüzlerce yazı var. Sizlerde bunları inceleyerek hiç ummayacağınız kadar tasarruf edebilirsiniz.

Hepimiz zengin olmak için hayaller kurarız. Zengin olsam şunu yaparım ya da bunu yaparım gibi hayal kurduğunuzu duyar gibiyim. Oysaki zenginlik elimizdekilerin kıymetini bilmektir. Sağlık bir zenginliktir, yaşam bir zenginliktir, zaman bize verilmiş bir zenginliktir. Bize verilmiş olan bu zenginliklerin farkına vararak onları en verimli şekilde kullanmalıyız. Verimli kullanmanın yolu da tasarruftan geçmektedir. Yukarıda bahsettiğim gibi elimizde olmayan bir şeyi ancak hayal ederiz. Elimizde olan şeyleri bilinçsizce tüketmek bizleri ve dünyamızı ancak kâbuslara götürecektir. Dünyamız ve gelecek nesillerimiz için kaynaklarımızı verimli bir şekilde de kullanmaya özen göstermeliyiz.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Dünya Kaynakları ve Tasarruf "